Presidenti më i ri, 39-vjeçari Emmanuel Macron fiton garën presidenciale në Francë

Publikuar tek: bota, më 19:39 07-05-2017 Presidenti më i ri, 39-vjeçari Emmanuel Macron fiton garën presidenciale në Francë

Emmanuel Macron është presidenti më i ri në historinë 59-vjeçare të Republikës së Pestë të Fancës.

Macron, sipas projeksoinit të Exit Poll-eve ka arritur një fitore të thellë me 65.5% të votave kundrejt 34.5% apo 11 milion vota të kandidates së ekstremit të djathtë, Marine Le Pen.

Le Pen, kryeministrja Britanike Theresa May dhe Kancelarja gjermane Angela Merkel kanë qenë liderat e parë që kanë uruar Macron për fitoren.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Le Pen pranon humbjen: Uroj Macron për fitoren. Do vazhdojmë betejnë për Francën e lirë
“Fitore për një Europë të fortë”, Angela Merkel uron Macron, qetësohen liderat e BE-së »
Article Logic
Execution time: 0.01040506362915
array(1) { ["section"]=> string(87) "presidenti-me-i-ri-39-vjecari-emmanuel-macron-fiton-garen-presidenciale-ne-france-77822" }