Presidenti Meta ‘bën paqe’ me Qeverinë për vaksinën anti-Covid, dekreton aktet normative për negociata dhe marrëveshje me Pfizer

Publikuar tek: politike, më 12:57 27-01-2021 Presidenti Meta ‘bën paqe’ me Qeverinë për vaksinën anti-Covid, dekreton aktet normative për negociata dhe marrëveshje me Pfizer Presidenti Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta dekreton tre akte normative të Qeverisë, që Ministria e Shëndetësisë të zhvillojë negociata me me prodhuesit e vaksinës anticovid-19, në mënyrë që vendi ynë të marrë sasitë e nevojshme për vaksinimin e popullsisë.

Gjithashtu, Meta ka dekretuar dhe marrëveshjen e miratuar nag Qeveria Shqiptare me kompaninë Pfizer për marrjen e një sasie të caktuar të dozave të kësaj vaksine.

Presidenti i bën thirrje Qeverisë, që nëpërmjet një plani të qartë dhe efikas të angazhohet seriozisht me të gjitha burimet, për mbulimin e nevojave të popullsisë për vaksinim, brenda një kohe sa më të shkurtër dhe përmes një protokolli shëndetësor të sigurtë, që garanton ruajtjen e vaksinës në parametra të sigurtë, me qëllim efektivitetin e saj. Kreu i Shtetit thekson domosdoshmërinë e informimit të duhur të qytetarëve për vaksinën dhe karakteristikat e saj.

Njoftim i Institucionit të Presidentit të Republikës:

27 janar 2021 - Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta ka dekretuar me shpallje,

-   Ligjin nr. 1/2021 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 38, datë 31.12.2020, të Këshillit të Ministrave “Për dhënien e autorizimit ministrit të Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe ministrit të Shtetit për Rindërtimin për zhvillimin e negociatave me prodhuesit e vaksinës anticovid-19, të cilët janë të certifikuar nga Departamenti Amerikan i Ushqimit dhe Barnave (FDA) dhe/ose Agjencia Europiane e Barnave (EMA) për furnizimin e Republikës së Shqipërisë me këtë vaksinë””.

-  Ligjin nr. 2/2021 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 1, datë 10.1.2021, të Këshillit të Ministrave “Për miratimin e tekstit të marrëveshjes për prodhimin dhe furnizimin nga dhe ndërmjet Pfizer Export B.V. dhe Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të Shqipërisë, Institutit të Shëndetit Publik dhe ministrit të Shtetit për Rindërtimin, autorizimin e procedurës për lejimin e hyrjes dhe administrimit të vaksinave anticovid-19 në Republikën e Shqipërisë, si dhe përdorimin e tyre në popullatë””.

-  Ligjin nr. 3/2021 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 3, datë 18.1.2021, të Këshillit të Ministrave “Për miratimin e marrëveshjes së nënshkruar për “Prodhimin dhe furnizimin ndërmjet Pfizer Export B.V. dhe Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, ministrit të Shtetit për Rindërtimin dhe Institutit të Shëndetit Publik””.

Presidenti i Republikës, i bën thirrje Qeverisë, që nëpërmjet një plani të qartë dhe efikas të angazhohet seriozisht me të gjitha burimet, për mbulimin e nevojave të popullsisë për vaksinim, brenda një kohe sa më të shkurtër dhe përmes një protokolli shëndetësor të sigurtë, që garanton ruajtjen e vaksinës në parametra të sigurtë, me qëllim efektivitetin e saj.

Kreu i Shtetit thekson domosdoshmërinë e informimit të duhur të qytetarëve për vaksinën dhe karakteristikat e saj, sipas rregullave, që normojnë këtë proces me kaq rëndësi.

Transparenca është thelbësore në demokraci, veçanërisht në luftën kundër kësaj pandemie tepër të rrezikshme për shëndetin dhe jetën e qytetarëve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Erion Braçe ironizon Programin e LSI-së: Bëhet realitet në 5 minuta, por zgjat 25 vite! Ooo Suuuudeeeeee ku je?
»
Article Logic
Execution time: 0.012446880340576
array(1) { ["section"]=> string(132) "presidenti-meta-ben-paqe-me-qeverine-per-vaksinen-anti-covid-dekreton-aktet-normative-per-negociata-dhe-marreveshje-me-pfizer-236587" }