Presidenti Nishani dekreton buxhetin e 2016-ës

Publikuar tek: politike, më 17:46 24-12-2015 Presidenti Nishani dekreton buxhetin e 2016-ës

Presidenti Bujar Nishani dekretoi sot buxhetin e shtetit për vitin 2016. Me dekretin nr.9376, në mbështetje të nenit 84, pika 1 dhe nenit 93 të Kushtetutës, Kreu i Shtetit dekretoi shpalljen e ligjit nr. 147/2015 “Për buxhetin e vitit 2016”.

Projekt-buxheti i vitit 2016 si dhe paketa fiskale që shoqëron atë, u miratuan në Kuvend një javë më parë me 86 votat e maxhorancës.

Shpenzimet totale parashikohen në masën e 452 125 milionë lekëve, ndërsa të ardhurat planifikohen 417 694 milionë lekë.

Pr/buxheti i 2016-ës ka nivelin më të ulët të defiçitit buxhetor, prej 2.2 për qind e Prodhimit Kombëtar, çka bën të mundur që për herë të parë pas shumë vitesh rritje, Shqipëria të ulë borxhin publik nga 72.6 për qind në 70.9 për qind të prodhimit kombëtar.

Qeveria parashikon një zgjerim me 3.4 për qind të ekonomisë shqiptare për vitin e ardhshëm.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0093560218811035
array(1) { ["section"]=> string(52) "presidenti-nishani-dekreton-buxhetin-e-2016-es-28481" }