Presidenti polak pranon humbjen: Demokraci do të thotë të pranosh verdiktin e votuesve

Publikuar tek: bota, më 09:05 25-05-2015

Presidenti i Polonisë, Bronislaw Komoroëski, ka pranuar humbjen ndaj rivalit konservator Andrzej Duda në zgjedhjet presidenciale të vendit.

 

Rezultatet e para të balotazhit të së dielës treguan se Duda ka fituar me 53% të votave përkundrejt 47% të votave që arriti të merrte Presidenti Bronislaw Komorowski.

"Ishte vendimi i lirë dhe demokratik iqytetarëve të Polonisë. Demokraci do të thotë se ai jo vetëm duhet të njohim verdiktin e votuesve, por edhe ta respektojnëatë më së miri. Për këtë arsye unë e përgëzoj kundërshtarin tim në zgjedhjet Andrzei Duda” tha Komorowski pasi ai pranoi humbjen.

Ndërsa fituesi 43-vjeçar Duda, tha: "Unë falënderoj të gjithë njerëzit që morën pjesë në këtë fushatë dhe që më mbështetën mua. Unë jam i sigurt se sëbashku,do të mund  të drejtojmë vendin tonë. Është punë e madhe dhe e vështirë, dhe askush nuk mund ta bëjë këtë vetëm” , është shprehur ai.

Presidenti në Poloni ka pushtet të kufizuar, por ai udhëheq forcat e armatosura dhe mund t’iu vendosë veto ligjeve të reja.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02803897857666
array(1) { ["section"]=> string(91) "presidenti-polak-pranon-humbjen-demokraci-do-te-thote-te-pranosh-verdiktin-e-votuesve-11909" }