Presidenti polak pranon humbjen: Demokraci do të thotë të pranosh verdiktin e votuesve

Publikuar tek: bota, më 09:05 25-05-2015

Presidenti i Polonisë, Bronislaw Komoroëski, ka pranuar humbjen ndaj rivalit konservator Andrzej Duda në zgjedhjet presidenciale të vendit.

 

Rezultatet e para të balotazhit të së dielës treguan se Duda ka fituar me 53% të votave përkundrejt 47% të votave që arriti të merrte Presidenti Bronislaw Komorowski.

"Ishte vendimi i lirë dhe demokratik iqytetarëve të Polonisë. Demokraci do të thotë se ai jo vetëm duhet të njohim verdiktin e votuesve, por edhe ta respektojnëatë më së miri. Për këtë arsye unë e përgëzoj kundërshtarin tim në zgjedhjet Andrzei Duda” tha Komorowski pasi ai pranoi humbjen.

Ndërsa fituesi 43-vjeçar Duda, tha: "Unë falënderoj të gjithë njerëzit që morën pjesë në këtë fushatë dhe që më mbështetën mua. Unë jam i sigurt se sëbashku,do të mund  të drejtojmë vendin tonë. Është punë e madhe dhe e vështirë, dhe askush nuk mund ta bëjë këtë vetëm” , është shprehur ai.

Presidenti në Poloni ka pushtet të kufizuar, por ai udhëheq forcat e armatosura dhe mund t’iu vendosë veto ligjeve të reja.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012921094894409
array(1) { ["section"]=> string(91) "presidenti-polak-pranon-humbjen-demokraci-do-te-thote-te-pranosh-verdiktin-e-votuesve-11909" }