Presidenti Thaçi nuk ‘i ndahet’ Albin Kurtit: Të vijë të marrë mandatin se e kam firmosur, e kam në tavolinë

Publikuar tek: rajon, më 14:16 18-01-2020 Presidenti Thaçi nuk ‘i ndahet’ Albin Kurtit: Të vijë të marrë mandatin se e kam firmosur, e kam në tavolinë FotoArkive: Albin Kurti dhe Hashim Thaçi

Preisdenti i Kosovës Hashim Thaçi ka ftuar sërish sot të mdandtuarin për kryeministër, Albin Kurit, që të marrë mandatin për të formuar qeverinë.

Thaçi është shprehur se ka nënshkruar vendimin për nominimin e Albin Kurtit për kryeministër dhe e ka atë në tavolinë, duke i bërë thirrje publikisht kreut të Vetëvendosjes që ta marrë atë.

“Kosova nuk do të jetë edhe për shumë kohë e bllokuar. Unë do t’i shikojë të gjitha mundësitë dhe variacionet politike që kanë partitë për respektimin e vullnetit qytetarë. Të gjithë qytetarët që kanë votuar duhet t’i respektojmë dhe unë vazhdoj të besoj fuqishëm që do të vazhdojmë t’i përmbushim detyrat që kemi. Për hir të korrektësisë, unë i kam dërguar disa ftesa Kurtit. Takimi në zyrën time ka qenë një takim i vullnetit të mirë por në të njëjtën kohë dua të shpresoj dhe e ftoj përsëri kreun e VV të vijë të marr vendimin që unë kam nënshkruar, nomimimin e Albin Kurti është nominuar për kryeministër. Mandati është në tavolinën time”, ka thënë presidenti Hashim Thaçi.

Kujtojmë se më herët, Thaçi ka bërë thirrje për formimin sa më shpejt të qeverisë dhe institucioneve të Kosovës, pas zgjedhjeve të 6 tetorit, ose do të ndiqte të gjitha detyrat që i ngarkon Kushtetuta.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Mungesa vetëm shtohet’, Ramush Haradinaj përkujton kryetarin e shqiptarëve të Bujanocit në 2-vjetorin e vdekjes
»
Article Logic
Execution time: 0.008864164352417
array(1) { ["section"]=> string(111) "presidenti-thaci-nuk-i-ndahet-albin-kurtit-te-vije-te-marre-mandatin-se-e-kam-firmosur-e-kam-ne-tavoline-192444" }