Presidenti Vuçic fillon sot vizitën zyrtare në Vatikan: Do t’i lutem Papës të mos njohë Kosovën

Publikuar tek: rajon, më 10:19 12-09-2019 Presidenti Vuçic fillon sot vizitën zyrtare në Vatikan: Do t’i lutem Papës të mos njohë Kosovën

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vucic arriti në Romë ku nesër do ta nisë një vizitë zyrtare në Selinë e Shenjtë, në të cilën do t’i takojë Papa Françeskun dhe Kardinalin Pietro Parolino.

Kjo është përpjekja e tyre më e fundit për ta minuar pavarësinë e Kosovës

Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vucic, zbriti në Romë në vizitë zyrtare tek Selia e Shenjtë e Vatikanit dhe u prit nga Arkipeshkvi Francesko Kanalini dhe Monsignor Joseph Murphy.

Vuçiç ka deklarur për gazetarët se ka zgjedhur të shkojë tek Papa në Vatikan që të lutet që t mos pranojnë njohjen e kOsovës. lus të mos e pranojnë Kosovën.

Kujtojmë që jo shumë kohë më parë Serbia u kritikua për fushatën e saj të anulimit të pranimit të njohjeve të shtetësisë së Kosovës nga Ambasadorët e Quintit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0090541839599609
array(1) { ["section"]=> string(101) "presidenti-vucic-fillon-sot-viziten-zyrtare-ne-vatikan-do-t-i-lutem-papes-te-mos-njohe-kosoven-178174" }