Presidentja e re e KE: Mbështes hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Publikuar tek: aktualitet, më 10:14 17-07-2019 Presidentja e re e KE: Mbështes hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Presidentja e re e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen mbështet hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Von der Leyen ka theksuar se dëshriron të riafirmojë perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor.

"Unë dëshiroj të riafirmoj perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe shoh një rol të rëndësishëm në procesin e reformave të vazhdueshme në të gjithë rajonin, ku kemi të njëjtin kontinent, të njëjtën histori, të njëjtën kulturë dhe sfida të njëjta. Unë e mbështes plotësisht dhe të qëndrojë prapa propozimit të Komisionit Evropian për të hapur negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë ", ka thënë ajo.

Ursula von der Leyen, u zgjedh dje presidente e Komisionit Evropian. Ajo është gruaja e parë që do të drejtojë Komisionit Evropian për 5 vite. Ndërsa njihet si e besuara e Angela Merkel.

lllll.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0072009563446045
array(1) { ["section"]=> string(96) "presidentja-e-re-e-ke-mbeshtes-hapjen-e-negociatave-me-shqiperine-dhe-maqedonine-e-veriut-172469" }