Prestigjozia britanike rendit Beratin të dytin në Europë për bukurinë e tij

Publikuar tek: kulture-art, më 07:41 11-08-2017 Prestigjozia britanike rendit Beratin të dytin në Europë për bukurinë e tij

Prestigjozia britanike “The Telegraph” ka renditur të dytin Beratin në listën e 30 qyteteve më të bukura të Shqipërisë.

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në Facebook, artikullin e “The Telegraph”, të publikuar në shkurt të këtij viti, duke nxjerrë në pah dhe një pjesë nga përshkrimi.

“MIRËMËNGJES

dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë artikull të një prej mediave më të mëdha britanike, që e ka renditur Beratin të dytin në listën e 30 qyteteve më të bukura në Europë duke veçuar se: "Mangalem, lagjia e vjetër e qytetit të Beratit, ndodhet në brigjet e lumit Osum dhe është një Trashëgimi Botërore e Unesco-s. Në kohët mesjetare Berati ishte një qytet kufitar i Perandorisë Bizantine, siç dëshmon dhe kalaja e tij.”, shkruan Rama.

Artikulli origjinal në:http://www.telegraph.co.uk/travel/lists/The-30-most-beautiful-towns-in-Europe/

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.017809152603149
array(1) { ["section"]=> string(81) "prestigjozia-britanike-rendit-beratin-te-dytin-ne-europe-per-bukurine-e-tij-88800" }