Prestigjozja 'The SUN' artikull për Bushpepën: Po mban lart shpresat e shqiptarëve për Eurovizion

Publikuar tek: kulture-art, më 11:55 09-05-2018 Prestigjozja 'The SUN' artikull për Bushpepën: Po mban lart shpresat e shqiptarëve për Eurovizion Eugent Bushpepa

Prestigjozja britanike "The SUN" i dedikon një artikull Eugent Bushpepës, këngëtarit shqiptar i cili mbrëmë na përfaqësoi denjësisht në natën e parë të Eurovizionit në Lisbonë duke çuar Shqipërinë në finale.

“Shqipëria po i mban shpresat lart te Eugent Bushpepa këtë vit në Eurovizion. Këngëtari u zgjodh nga një juri profesioniste në finale.” Kështu e nis The Sun artikullin ndërsa sjell nje profil të shkurtër për këngëtarin.

“Eugent Bushpepa, i cili thirret me dashuri si Gent, ka lindur në Rrëshen, Shqipëri, më 2 korrik 1984. Ai filloi të këndojë në moshë të re dhe, për të përmbushur ëndrrën e tij, në vitin 2006 iu bashkua një spektakli në Top Channel si një këngëtar. Që atëherë Eugenti ka qenë pjesë e skenës muzikore shqiptare.

Eugenti ngadalë u bë një nga këngëtarët më të njohur të vendit dhe ka mbështetur bandat muzikore si Deep Purple. Madje ka luajtur edhe me legjendën e Guns N 'Roses, Ron Thal.

Pavarësisht se është në industrinë e muzikës që nga viti 2006, Eugenti nuk ka publikuar kurrë një album të plotë”, shkruan The Sun.

“Si u zgjodh Eugent Bushpepa për të përfaqësuar Shqipërinë?

Eugent Bushpepa garoi në edicionin e 56-të të Festivalit të Këngës - një konkurs televiziv që zhvillohet gjatë tre netëve.

2018-a shënoi vitin e 15-të që konkursi përcaktoi se kush do ta përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin e Këngës në Eurovizion.

Këngëtari u zgjodh nga një juri profesionale, duke mposhtur një numër të suksesshëm artistësh dhe të dashur për publikun”, përmbyll artikullin prestigjozja The Sun. Kujtojmë se finalja e madhe e Eurovizionit, mbahet të shtunën, më 12 maj.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.036365985870361
array(1) { ["section"]=> string(101) "prestigjozja-the-sun-artikull-per-bushpepen-po-mban-lart-shpresat-e-shqiptareve-per-eurovizion-120085" }