Princesha Mako e Japonisë braktis familjen mbretërore, fejohet me shokun e shkollës

Publikuar tek: bota, më 19:51 03-09-2017 Princesha Mako e Japonisë braktis familjen mbretërore, fejohet me shokun e shkollës

Princesha Mako, mbesa e madhe e perandorit Akihito, njoftoi këtë të dielë se do braktisë familjen mbretërore për t’u martuar me shokun e shkollës.

 

Gratë nuk kanë të drejtë të trashëgojnë fronin e Krizantemës të Japonisë dhe Princesha Mako do të humbasë statusin e saj mbretëror pas martesës me Kei Komuro, i cili është një njeri i thjeshtë.

Princesha Mako dhe Komuro, të dy 25 vjeç, u takuan për herë të parë në Universitetin Ndërkombëtar Kristian të Tokios.

“Në fillim u tërhoqa nga buzëqeshja e tij e ndritshme”, tha Princesha Mako në një intervistë për media.

Ndërsa Komuro tha se ishte mirënjohës dhe i lumtur që ishte pranuar nga prindërit e saj dhe gjyshërit e saj, perandori Akihito dhe perandoresha Michiko.

Perandori Akihito, ka shprehur dëshirën për të abdikuar dhe pritet ta bëjë këtë në fund të vitit 2018.

Ai do të pasohet nga djali i tij më i madh, Princi i Kurorës Naruhito. Në vijim është Akishino, vëllai më i vogël i Princit Naruhito.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013528108596802
array(1) { ["section"]=> string(88) "princesha-mako-e-japonise-braktis-familjen-mbreterore-fejohet-me-shokun-e-shkolles-91038" }