Princeshë Diana kishte menduar të konvertohej në myslimane, si u dashurua marrëzisht pas kirurgut pakistanez (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 13:50 22-11-2020 Princeshë Diana kishte menduar të konvertohej në myslimane, si u dashurua marrëzisht pas kirurgut pakistanez (FOTO)

Kirurgu i zemrës, i cili dikur kishte një marrëdhënie diskrete dy-vjeçare me Princeshën Diana u pa duke hedhur mbeturinat në shtëpinë e tij në Essex.

Hasnat Khan, 62 vjeç, i cili u quajt "Natty" dhe u quajt "Z. Wonderful" nga Princesha, veshi një bluzë dhe këpucë sportive për të kryer detyrën e përditshme.

Gjatë historisë së tyre të dashurisë, e cila përfundoi në verën e vitit 1997 thuhet se Diana e konsideronte atë si dashurinë e jetës së saj. Ajo u takua me familjen e kirurgut, madje mendonte edhe që të konvertohej në myslimane.

Duke folur në 2008, Z. Khan theu një heshtje 11-vjeçare në lidhje me Princeshën për të thënë, "Unë e gjeta atë një person shumë normal me cilësi të mëdha".

kirurgu_khan_copy_copy.jpg

Çifti u takuan në Spitalin Royal Brompton teksa Diana ishte duke vizituar një mik, i cili ishte duke u rikuperuar nga një operacion në zemër.

Ata më pas ndoqën një lidhje diskrete, dy-vjeçare, e cila përfundoi në fillim të verës së vitit 1997. Diana u vra në një aksident me makinë në Paris më 31 gusht të atij viti.  

Miqtë më të ngushtë të Princeshës më parë folën për shqetësimin e saj kur kirurgu i dha fund marrëdhënies së tyre.

Ajo ishte takuar me familjen e tij gjatë vizitës së saj në 1996 në Pakistan, një udhëtim në të cilin ajo kishte veshur një shalëar kameez - pantallona të gjera shoqëruar me një fustan të lirshëm. Thuhet se ajo ishte aq e dashuruar, sa në një moment mendoi që të kalonte në Islam, në mënyrë që çifti të martohej.  Ajo e braktisi idenë kur Khan vendosi që marrëdhënia e tyre të ndërpritej.

diana_ne_pakistan.jpg

Babai i tij, Abdul Rasheed Khan, tha se djali i tij i kishte thënë familjes: 'Nëse unë do të martohesha me të [Diana], martesa jonë nuk do të zgjaste më shumë se një vit. Kulturisht jemi kaq të ndryshëm nga njëri-tjetri. Ajo është nga Venera dhe unë nga Marsi. Nëse do të kishte ndodhur ndonjëherë, do të ishte si një martesë nga dy planetë të ndryshëm", kishte thënë Khan.

Në vitin 2013, shoqja e ngushtë e Dianës, Jemima Khan, e cila ishte me të në udhëtimin e saj në Pakistan në 1996, tha se Princesha ishte aq 'e dashuruar marrëzisht' me Z. Khan sa që ajo e konsideroi të shkonte në Pakistan për të qenë me të.

Khan e prezantoi Dianën në bamirësinë Zinxhiri i Shpresës, për të cilën ai ishte një kirurg vullnetar.

Të afërmit e saj thanë se Diana kishte qenë shumë e përkushtuar që t'i bënte përshtypje familjes së kirurgut, sidomos nënës së tij. Por nëna e Khan u shpreh se nuk do ta aprovonte martesën me një angleze, por edhe vetë djali i saj e urrente vëmendjen nga mediat. Prandaj ai i kishte sugjeruar asaj që të shkonin në Pakistan për të jetuar, pasi atje nuk do të bezdiseshin nga gazetarët.

Dhjetë vjet pas vdekjes së Dianës, Z. Khan u martua me Hadia Sher Ali, një pasardhëse pakistaneze nga mbretëria afgane. Në atë kohë ajo ishte 29 vjeç.  Martesa e tyre e rregulluar përfundoi pas 18 muajsh.

Në vitin 2017, u raportua se Khan ishte fejuar me një grua myslimane, Somi Sohail, e cila ishte shumë vite më e re.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ALARMI i ekspertit të OBSH: Në fillim të 2021, vala e TRETË e pandemisë mund të godasë Europën
»
Article Logic
Execution time: 0.012464046478271
array(1) { ["section"]=> string(119) "princeshe-diana-kishte-menduar-te-konvertohej-ne-myslimane-si-u-dashurua-marrezisht-pas-kirurgut-pakistanez-foto-228691" }