Princi Charls do të jetë trashëgimtari i ardhshëm i Komonuelthit

Publikuar tek: bota, më 11:15 21-04-2018 Princi Charls do të jetë trashëgimtari i ardhshëm i Komonuelthit Princi Charls dhe nëna e tij Mretëresha Elizabeta II

Princi Çarls do të jetë shefi i ardhshëm i Komonuelthit, kështu ai pëson nënën e tij Mbretëreshën Elizabeta II.

Lajmin e konfirmuan liderët e Komonuelthit që u takuan në Londër dhe thanë në se Princi Çarls do të trashëgojë fronin e nënës së tij.

Më herët mbretëresha tha se ajo shpresonte se djali i saj të pasojë atë një ditë.

Komonuelthi është një organizatë ndërqeveritare e 53 shteteve anëtare që janë kryesisht territore të ish-Perandorisë Britanike.

Mbretëresha e ka udhëhequr Komonuelthin gjatë gjithë mbretërimit të saj 66-vjeçar, por pozicioni kryesisht simbolik nuk është i trashëguar, dhe disa kanë sugjeruar se një kokë jo-mbretërore do të projektonte një imazh më modern.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01220703125
array(1) { ["section"]=> string(71) "princi-charls-do-te-jete-trashegimtari-i-ardhshem-i-komonuelthit-117728" }