Princi Paul i Rumanisë akuzohet për korrupsion

Publikuar tek: bota, më 13:38 15-12-2015 Princi Paul i Rumanisë akuzohet për korrupsion

Akuzohet për mashtrim dhe korrupsion princi Paul i Rumanisë. Prokurorët e anti-korrupsionit kanë urdhëruar arrestimin e princit, me akuzat e përdorimit të influencës, pastrimit të parave dhe abuzimin me detyrën, raporton Romania-Insider.com.

Gjykata e ka lënë Princ Paulin në arrest shtëpie.

Ndërkohë prokurorët morën në pyetje Ioana Valmar, ish-gruan e kryetarit të parlamentit rumun, e cila dëshmoi mbi një pronë të paluajtshme, në dëshminë e së cilës pati shumë emra të njohur.

Përveç princit edhe 5 të tjerë u burgosën: biznesmeni Remus Truica, shefi i ekipit të ish-kryeministrit Adrian Nastase dhe drejtori i një të përditshmeje Dan Andronic.

Sipas prokurorëve, dyshohet se princi pretendoi që t’I kthehej toka 28.6 hektarë në veri të qytetit të Bukureshtit me arsyetimin se ishte e gjyshit të tij mbretit Carol II.

Por pasi nuk e mori, ai foli me biznesmenin Truica, që mendohet se ka lidhje me personazhe të njohur politikë të Rumanisë, me idenë se do t’i jepte 90% të vlerës së aseteve. Dhe ia doli ta marrë pronën në 2008 dhe për këtë është në hetim.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010780096054077
array(1) { ["section"]=> string(52) "princi-paul-i-rumanise-akuzohet-per-korrupsion-27815" }