Prishja e shtëpisë-muze të Luigj Gurakuqit, historiani: Nji qytet që e lejon këtë, gjithçka mund të jetë, përveçse vatër kulture

Publikuar tek: kulture-art, më 13:44 18-04-2018 Prishja e shtëpisë-muze të Luigj Gurakuqit, historiani: Nji qytet që e lejon këtë, gjithçka mund të jetë, përveçse vatër kulture Vepra

Prishja e shtëpisë-muze të një nga figurave kryesore të lëvizjes sonë atdhetare dhe demokratike, Luigj Gurakuqi është kundërshtuar me forcë nga historianë të ndryshëm.

Që prej vitit 2002, ky akt është quajtur si rrënimi i një monumenti dhe një goditje e rëndë për kulturën shqiptare. Historiani Ardian Ndreca ka sjellë në vëmendje veprën “Udhëheqës i shtëpisë-muze, Luigj Gurakuqi”, duke thënë se kjo vepër mbetet një akt-akuzë për të gjithë ata që më shumë rëndësi i kanë dhënë mitingjeve se sa kulturës.

“Ky udhëheqës apo guidë e shtëpisë muze të Luigj Gurakuqit, botue në 1000 kopje në Shkodër në vitin 1973, mbetë nji akt-akuzë për të gjitha ata merhuma që për nji çerek shekullit mâ fort e mâ i brente mendimi me çue sa andej-këtej turma ambulante për mitingje sesa për kulturën. Nji qytet që lejon që t’i shembet shtëpia tribunit të kombit, gjithçka mund të jetë, përveçse votër kulturet.”- shkruan historiani.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.035115003585815
array(1) { ["section"]=> string(131) "prishja-e-shtepise-muze-te-luigj-gurakuqit-historiani-nji-qytet-qe-e-lejon-kete-gjithcka-mund-te-jete-pervecse-vater-kulture-117324" }