Problemet me pasurinë ‘i bëjnë gjëmën’ ish kryegjyqtarit të Tropojës, KPA lë jashtë drejtësisë Dritan Secin

Publikuar tek: aktualitet, më 19:12 24-11-2020 Problemet me pasurinë ‘i bëjnë gjëmën’ ish kryegjyqtarit të Tropojës, KPA lë jashtë drejtësisë Dritan Secin Në qendër Dritan Seci

Këshilli i Lartë i Apelit ka lënë në fuqi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, duke shkarkuar nga detyra Dritan Secin.   

Ish-Kreu i Gjykatës së Tropojës, akuzohet për deklarim të rremë, mosjustifikim të pasurisë dhe shkelje në disa vendime gjyqësore.  

Hetimi i thelluar i KPK-së ishte përqendruar në apartamentin 76 metra katrorë në Tropojë, të blerë në vitin 2012 për 2.2 milionë lekë. Fillimisht, kjo pasuri sipas Komisionit është deklaruar 2 milionë e 100 mijë lekë, ndërsa në veting është deklaruar 2 milionë e 200 mijë lekë.

“Probleme janë konstatuar edhe në lidhje me makinën e blerë në vitin 2004, të cilën gjyqtari e ka deklaruar të blerë për 250 mijë lekë. Por nga hetimi rezulton se ky mjet, në bazë të kontratës së shitblerjes është shitur për 200 mijë lekë. Pra, sipas Komisionit, rezulton se ka mospërputhje mes çmimit të deklaruar në deklaratën veting dhe kontratës.

Në lidhje me vitin, deklarohet e blerë në 2004, ndërkohë që sipas kontratës rezulton e blerë në vitin 2005. Gjithashtu, u ngritën dyshime në lidhje me përdorimin e një mjeti me pronar shtetasin A.S.(vëlla i gjyqtarit).

Nga hetimi rezulton se subjekti nuk ka deklaruar përdorimin e makinës së vëllait, as në pyetësor dhe as në deklaratën veting.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Elbasani me shifra të larta Covid-i, qarku mbahet me vetëm një skaner
‘Pacientët kanë frikë të shtrohen në spitale’, mjeku Ilir Alkja denoncon: S’ka protokoll për trajtimin në ambulancë, arsyeja është se nuk ka vende të lira në spitale »
Article Logic
Execution time: 0.012737035751343
array(1) { ["section"]=> string(111) "problemet-me-pasurine-i-bejne-gjemen-ish-kryegjyqtarit-te-tropojes-kpa-le-jashte-drejtesise-dritan-secin-228980" }