Profesori rrit një...vesh në krahun e tij (Foto-Video)

Publikuar tek: bota, më 15:58 12-08-2015

Një profesor nga Austraila po rrit një...vesh në krahun e tij, si pjesë e një projekti të ri. Sado fantashkencë që mund të tingullojë, është plotësisht e vërtetë.

Stelarc, siç edhe njihet me pseudonim, kishte vendosur një formë biopolimere nën lëkurën e tij e me kalimin e vitete venat e gjakut filluan të rriten rreth saj. Hap ii tij i ardhshëm është të rrisë një lob për veshin dhe të vendosë aty një mikrofon dhe transmetues ëireless, në mënyrë që ta lidhë veshin e tij të tretë me internetin.

UNILAD-stelarc-15.jpg

“Ky vesh nuk është për mua. Unë i kam dy veshë me të cilët dëgjoj mjaft mirë. Kjo është një pajisje për të dëgjuar njerëz që ndodhen në vende të tjera. Unë mund të jem duke dëgjuar një koncert, apo një bisedë dhe me këtë vesh mund të dëgjoj dikë që është shumë larg meje. Imagjinoni të jem në gjendje të dëgjoj me veshët e dikujt që është në New York, ndërkohë që unë jam në Australi”, ka thënë ai për "ABC News".

UNILAD-stelarc6.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021497011184692
array(1) { ["section"]=> string(56) "profesori-rrit-nje-vesh-ne-krahun-e-tij-foto-video-18250" }