"Projekti 1000 miniklasa të gjelbërta", Rama: Zgjidhim problemin e mbipopullimit në shkolla

Publikuar tek: politike, më 11:40 04-06-2015

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar  projektin e qeverisë për  mini-klasat e gjelbërta, projekt i cili parasheh reformimin rrënjësor  të një situate mbipopullimi në klasa. Rama kritikoi punën e qeverisë parardhëse teksa u shpreh se, “gabimet  janë  të ndjeshme tek popujt e vendeve të varfëra”.

“Nuk janë paratë që japin idetë, janë idetë që sjellin paratë. Dallimi midis endrrës dhe projektit është afati , endërra shohim të gjithë , por ndryshimi është sa ata bëjnë përpjekje , për t’ja dalë. Duhet të kesh projektin, vizionin e duhur dhe vendosmërinë për realizimin e projektit. Ministria e Arsimit e nisi punën me një vetëdije të gjelbërt duke e fshirë nga oborri i shkollave qofteritë , mejhanet dhe kinkaleritë . Sot nuk ka më në veprim gjëra të tilla të injorancës në veprim dhe pushetet”, tha Rama.

Pjesë e këtij projekti do të jetë krijimi i 1000 klasave të gjelbërta që do të zgjidhin problematikën e mbipopullimit të klasave, kryesisht në Durrës , Tiranë dhe Kukës.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0083889961242676
array(1) { ["section"]=> string(94) "projekti-1000-miniklasa-te-gjelberta-rama-zgjidhim-problemin-e-mbipopullimit-e-shkollave-12659" }