Projektligji i ri / Hiqen gjobat, 10 vjet burg për evazion

Publikuar tek: aktualitet, më 06:56 20-09-2015 Projektligji i ri / Hiqen gjobat, 10 vjet burg për evazion

Për veprat penale të informalitetit, në projektligjin e ri të hartuar nga 4 ministri, hiqet fjala “gjobë”, ndërkohë që sanksionet be burg rriten deri në 10 vjet.

Projektligji është dorëzuar në Komisionin Parlamentar të Ligjeve dhe është përgatitur nga Ministria e Financave, Ministria e Shtetit, Ministria e Brendshme dhe ajo e Drejtësisë.

Informaliteti

Ministria e Financave ka parashikuar shtimin e një dispozite të veçantë, sipas të cilës ushtrimi i një aktiviteti të paligjshëm, biznesi të paregjistruar, mosdeklarim të të punësuarve apo moslëshim i kiponit tatimor përbën shkelje penaledhe dënohet deri në 3 vite burg, transmeton "Shqip". Më tej vijnë dy nene të tjera që synojnë ashpërsimin e masave për veprat penale në fushën e taksave dhe tatimeve. Kur veprat më lartë kryhen me qëllim shmangien e detyrimeve tatimore dënohen me gjobë mbi 5 milionë lekë dhe 2 deri në 5 vite burg.

Korrupsioni

Dënimi i tatimorëve që abuzojnë, më parë lidhej me vlerën e dëmit. Sanksioni ishte gjobë ose burg nga 3 deri në 10 vjet. Propozimi i ri është vetëm burgim deri në 7 vjet.

Mallrat e akcizës

Neni që parashikon kontrabandën me mallrat e akcizës riformulohet dhe shtohet dënimi be burg deri në 10 vjet.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Makina përplaset me traktorin në Lezhë, plagosen 4 persona
Mjekësia, kreditet që ju duhen për të kaluar vitin »
Article Logic
Execution time: 0.012080907821655
array(1) { ["section"]=> string(61) "projektligji-i-ri-hiqen-gjobat-10-vjet-burg-per-evazion-21216" }