Prokuroria kërkon sekuestrimin e pasurive të Kastriot Ismailajt, Gjykata kërkon kohë

Publikuar tek: aktualitet, më 13:35 28-09-2015 Prokuroria kërkon sekuestrimin e pasurive të Kastriot Ismailajt, Gjykata kërkon kohë

Gjykata ka dhënë sot vendimin për kërkesën e Prokurorisë ndaj administratorit të kompanisë së mbledhjes së borxheve DIA, Kastriot Ismailaj, i cili akuzohet për pastrim parash.

Prokuroria kërkoi sekuestrimin e pasurive të Ismailajt ndërsa Gjykata ka vendosur të marë kohë për shqyrtimin e provave të paraqitura nga Prokuroria. Në përfundim të seancës gjyqësore, avokati i Kastriot Ismailajt ka thënë se pasuria e klientit të tij nuk ka të bëjë me vepër penale dhe është e ligjshme. Kompania e Ismailajt, DIA i ofroi CEZ-it të mblidhte borxhet e këqia. Në 6 muaj, 9 kompani private përfituan nga CEZ-i 12 mln USD nga kontratat për mbledhjen e borxheve të papaguara. Pjesën më të madhe të fondeve e ka marrë “Debt International Management” me administrator Kastriot Ismailaj: 649 milionë lekë, ose gati 6.5 milionë dollarë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pasagjeri plagos me thikë faturinon e Qendër-Shkozë për pagesën e biletës
Rezearta Çaushaj: OSHEE arrogantë dhe mospërfillës, nëna ime pa drita edhe pse paguajmë rregullisht »
Article Logic
Execution time: 0.011216878890991
array(1) { ["section"]=> string(89) "prokuroria-kerkon-sekuestrimin-e-pasurive-te-kastriot-ismailajt-gjykata-kerkon-kohe-21837" }