Prokuroria: Një vit burg për ish-ministrin Myqerem Tafaj

Publikuar tek: politike, më 14:58 24-03-2016 Prokuroria: Një vit burg për ish-ministrin Myqerem Tafaj

Prokuroria kërkon një vit burg për ish- ministrin e Arsimit dhe Shkencës në qeverinë Berisha, Myqerem Tafaj.

Ai akuzohet për shpërdorim detyre në lidhje me akreditimin e një universiteti privat duke vendosur hapjen e tetë (8) programeve mësimore të shkollës së lartë private, në kundërshtim me atë që kishte vendosur Këshilli i Akreditimit, duke i shkaktuar një dëm të madh shtetit dhe studentëve të Universitetit Vitrina të cilët kanë paguar nga 500 euro në një vit akademik.

Vetëm për një vit akademik dëmi ndaj shtetit është përllogaritur 1 milion euro pas diplomimit të 1896 studentëve. Sipas prokurorisë ai ka patur dijeni që Universiteti nuk i përbushte kushtet.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011773109436035
array(1) { ["section"]=> string(61) "prokuroria-nje-vit-burg-per-ish-ministrin-myqerem-tafaj-35904" }