Prona shtetërore i jepet privatit, qeveria nuk heq dorë: Rrëzohet dekreti i Metës për Koorporatën e Investimeve Shqiptare

Publikuar tek: aktualitet, më 12:17 16-12-2019 Prona shtetërore i jepet privatit, qeveria nuk heq dorë: Rrëzohet dekreti i Metës për Koorporatën e Investimeve Shqiptare

Komisioni i Ekonomisë ka rrëzuar dekretin për Koorporatën e Investimeve Shqiptare, që ka kthyer pas Presidenti Ilir Meta.

Ky dekret mundëson kijimin e një institucioni të ri, që përmes projekteve të investimit në nivel qëndror, vendor dhe rajonal, mund të përfitojë prona shtetërore me qëllim kryerjen e investimeve.

Transferimi i pronave shtetërore me qëllim realizimin e projekteve të Korporatës, do të jetë një mënyrë financimi i kësaj shoqërie aksionere sipas projekt-ligjit në fjalë.

Kujtojmë që Komisioni i Ekonomisë votoi pro shkarkimit të Arben Malaj  nga detyra si anëtar i Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 12 vota pro, shkarkohet nga detyra Arben Malaj
Kryemadhi: Arben Malaj u zëvendësua nga një kasnec i Ramës »
Article Logic
Execution time: 0.010709047317505
array(1) { ["section"]=> string(126) "prona-shteterore-i-jepet-privatit-qeveria-nuk-heq-dore-rrezohet-dekreti-i-metes-per-koorporaten-e-investimeve-shqiptare-189544" }