Propozimi i Ramës nuk merret parasysh, Ditmir Bushatin nuk e zgjedhin përfaqësues për lirinë e medias në OSBE

Publikuar tek: politike, më 19:39 02-12-2020 Propozimi i Ramës nuk merret parasysh, Ditmir Bushatin nuk e zgjedhin përfaqësues për lirinë e medias në OSBE Bushati - Rama

Kryeministri Edi Rama, si kreu i radhës në OSBE disa muaj më parë kishte propozuar që ish-ministri Ditmir Bushati të vendosej si përfaqësues i lirisë së medias në OSBE.

Por kërkesa e tij nuk është marrë parasysh, pasi në këtë pozicion u zgjodh sekretarja e shtetit të Portugalisë.

Bushati është një nga kritikët e qeverisë për Paketën Anti-Shpifje, duke e kundërshtuar në parlament këtë ligj dhe kërkoi që kjo paketë të shkonte në Komisionin e Venecias, ndërkohë që propozimi i Ramës u pa si një mënyrë për të bërë paqe me Bushatin.

Ditmir Bushati në janar të këtij viti është emëruar nga Rama si i dërguar i Posaçëm për OSBE-në.


Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Çelja e negociatave për Shqipërinë, mbledhja e Këshillit të Ambasadorëve të Bashkimit Europian shtyhet për të hënën
Çelja e negociatave të Shqipërisë me BE-në, ministria e Jashtme gjermane: Do të përpiqemi deri në minutën e fundit »
Article Logic
Execution time: 0.012185096740723
array(1) { ["section"]=> string(115) "propozimi-i-rames-nuk-merret-parasysh-ditmir-bushatin-nuk-e-zgjedhin-perfaqesues-per-lirine-e-medias-ne-osbe-229950" }