Prostitutat kineze, ja pse trumfojnë në zanatin e tyre (STATISTIKAT MBI PROSTITUCIONIN E VENDEVE TË EUROPËS)

Publikuar tek: aktualitet, më 11:59 13-01-2017 Prostitutat kineze, ja pse trumfojnë në zanatin e tyre (STATISTIKAT MBI PROSTITUCIONIN E VENDEVE TË EUROPËS)

Sipas statistikave të kryera mbi prostitucionin që ushtrohet ne vendet e evropës, konstatohen të dhëna drithëruese mbi kushtet ku këta prostitute punojnë , shfrytëzimin e keq si dhe lufta e tyre e brendshme per mbijetesë. Kohet e fundit vihet re një rritje e madhe e tregut të prostitutave kineze, që e ofrojnë shërbimin e tyre kryesisht në qendra të mbyllura.

Nisur nga një studim mbi prostituatat ne Itali e gjermani zbulohen të vërteta ta panjohura edhe për vajzat shqiptare, që shfrytëzohen rrugëve të vendit fqinj të mbërthyer nga kthetrat e tutorëve, e të tjera nga nevoja dëshpëruese për mbijetesë.

Mediat italiane referuar raportit të fundit shkruajnë sot se në Itali numërohen nga 75-120 mijë prostituta me një faturë 90 milionë euro në muaj, në një treg seksi që duket gjithnjë e më i egër, raporton Albspirit.

Origjina e prostitutave në Itali

Nga totali i prostitutave që operojnë në Itali, 55% rezultojnë të jenë të huaja, që vijnë kryesisht nga vendet të Evropës, si Rumania, Shqipëria, Bullgaria e Ukraina dhe nga vende të Afrikës, me në krye Nigerinë. Së fundi, shpesh edhe në qendra masazhesh. Në krye janë prostitutat nigeriane me 36% të totalit, pasuar nga rumunet me 22% dhe më pas vajzat shqiptare me 10.5% të totalit të prostitutave.

Tipologjia e klientëve që rendit pas prostitutave është e ndryshme, ka nga ata që zgjedhin prostitutat e rrugës, pse përmes rrjeteve sociale, por në përgjithësi ajo lidhet me nivelin ekonomik.

Prostitutat e rrugës i zgjedhin kryesisht një grupmoshë nga 35 në 50 vjec, me nivel të ulët ekonomik, ose nën nivelin e ulët, kryesisht të martuar dhe lidhje të qendrueshme dhe me fëmijë.

Sa kushtojnë prostituat

Kostot varen nga shërbimi dhe nuk janë fikse. Një eskortë paguhen edhe 500 euro për pak orë, një fundjavën ose një javë për prostitutat e luksit shifra rritet në 6 mijë euro e më shumë. Për një raport të konsumuar në rrugë tarifat zbresin në 20¬25 kryesisht. Në shtëpi paguhen nga 100, 200, 500, varet nga ajo që zgjedh klienti.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Koalicioni PS-LSI, kryeministri Rama takon Metën në Kryesinë e Kuvendit
I jepet lamtumira e fundit këngëtares aq të dashur për publikun, Anita Take »
Article Logic
Execution time: 0.013195991516113
array(1) { ["section"]=> string(111) "prostitutat-kineze-ja-pse-trumfojne-ne-zanatin-e-tyre-statistikat-mbi-prostitucionin-e-vendeve-te-europes-65407" }