Protesta e banorëve në Klos: Na jepni dëmshpërblimin për lopët e ngordhura

Publikuar tek: aktualitet, më 19:30 01-06-2017 Protesta e banorëve në Klos: Na jepni dëmshpërblimin për lopët e ngordhura

Aksi Bulqizë-Klos për disa minuta rresht ka qenë i bllokuar nga dhjetëra fermerë të Klosit që e kanë bllokuar atë në shenjë proteste për mungesën e dëmshpërblimit për gjedhët e ngordhura.

Fermerët bëjnë apel për dëmshpërblim që u takon për gjedhët e ngordhura nga sëmundja e dermatozës nodulare dhe kanë paralajmëruar se nëse nuk marrin dëmshpërblimin do ta bllokojnë rrugën për një kohë të pacaktuar.

Ndërkohë Drejtori i Bujqësisë në Qarkun e Dibrës, e ka cilësuar si të drejtë protestën e fermerëve dhe ka premtuar se proceduara e dëmshpërblimit do të nisë brenda dhjetë ditëve. Fermerët e Klos-it të indinjuar kanë deklaruar se nga indiferenca e shtetit  për t’i vaksinuar në kohë kafshët humbjet kanë qenë të mëdha.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Demiraj dhe Çako, në ceremoninë mortore të efektivit të policisë Lorent Duli
Plas sherri “live” mes Fatos Lubonjës dhe Ylli Rakipit, situata tensionohet kur flet për Ramën. Lubonja shpërthen në akuza »
Article Logic
Execution time: 0.011168956756592
array(1) { ["section"]=> string(79) "protesta-e-banoreve-ne-klos-na-jepni-demshperblimin-per-lopet-e-ngordhura-80866" }