Protesta e opozitës dje, procedim penal të gjithë organizatorët e PD-së me në krye Lulzim Bashën

Publikuar tek: aktualitet, më 09:10 25-04-2017 Protesta e opozitës dje, procedim penal të gjithë organizatorët e PD-së me në krye Lulzim Bashën

Një ditë pas protestës së opozitës, duke bllokuar disa akse rrugore strategjike në të gjithë vendin, drejtoria e policisë ka ndërmarrë hapat ligjor, duke nisur procedim penal për të gjithë organizatorët e kësaj lëvizje.

Burime të newsbom.al bëjne me dije se ka nisur procedim penal për organizatorët, duke filluar që nga kreu i PD-së, Lulzim Basha.  Kjo për shkak se protesta është cilësuar e paligjshme, në kushtet kur policia nuk ka dhënë leje.

“Protesta e sotme e opozitës, u organizua kryesisht nga deputetë dhe funksionarë të Partisë Demokratike në kundërshtim me ligjin nr. 8773, datë 23.04.2001 “Për tubimet”, edhe pse u lajmëruan me shkresë dhe publikisht nga autoritetet ligjore përkatëse.

Ata akuzohen për shkeljet e ligjit dhe përgjegjësitë e organizatorëve të nenit 262 të Kodit Penal ‘Organizimi dhe pjesëmarrja në grumbullime e manifestime të paligjshme’ si dhe nenit 293 të Kodit Penal ‘Pengimi i qarkullimit të mjeteve të transportit.

Në bazë e në zbatim të ligjit, strukturat e Policisë pas ksimit dhe mbikqyrjes profesionale të protestave të paligjshme, kanë përpiluar materialet proceduriale, për organizatoret dhe shkelësit e ligjit dhe materialet do të referohen për llimin e çështjes penale në Prokuroritë e rretheve gjyqësore, respektive, Tiranë, Kurbin, Elbasan e Lushnje.

Materialet janë çuar sot në mëngjes prokurorisë për përgjegjësot, lidhur me organizim të protestave të paligjshme.

Që prej ditës së djeshme u kryen të gjitha veprimet e para hetimore – proceduriale dhe materialet i referohen Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Lulzim Bashën, kreun e PD-së, si dhe përgjegjësit e protestës në Tiranë dhe në rrethe.

Në fier, nga shërbimet hetimore policore janë identifikuar si drejtues dhe organizatorë:

Arben Ristani

Aldo Bumçi

Oerd Bylykbashi

Gerti Bogdani

Flamur Noka

Eduart Halimi

Gent Strazimiri

Asllan Dogjani

Edi Paloka

Keltis Kruja

Kastriot Islam

Genc Pollo 

Nga ana e oficerëve janë kqyrur, marrë dhe sekuestruar 3 (tre) DV, me pamje filmike dhe fotografi të tubimit të lartpërmendur, me qëllim indetifikimin e organizatorëve dhe pjesmarrësve të tjerë në këtë tubim.

Protesta zgjati 60 minuta dhe nuk u shënua asnjë incident, ashtu siç ishin njoftuar.  

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Drogë me çanta sportive në Greqi, si u zbuluan ne mes të pyllit trafikantët nga Devolli
Dosja “Xibraka”, nipi i Enver Hoxhës refuzon të japë dëshminë përmes një letre: Çfarë shkruan »
Article Logic
Execution time: 0.011739015579224
array(1) { ["section"]=> string(101) "protesta-e-opozites-dje-procedim-penal-te-gjithe-organizatoret-e-pd-se-me-ne-krye-lulzim-bashen-76350" }