Protesta kundër Putinit, 200 të arrestuar në 20 qytete ruse

Publikuar tek: bota, më 05:52 06-05-2018 Protesta kundër Putinit, 200 të arrestuar në 20 qytete ruse

Duke protestuar rrugëve të vendit, rusët kanë shprehur zemërimin e tyre lidhur me inaugurimin e ri të presidentit Vladimir Putin.

Policia ka arrestuar më shumë se 1 mijë e 600 protestues, në 20 qytete, duke përfshirë edhe organizuesin e protestës, Alexei Navalny, armikun më të madh të Putinit. 

Ai u tërhoq nga këmbët dhe duart në sheshin Pushkin, ku po zhvillohej protesta pa lejen e autoriteteve, raportojnë mediat ndërkombëtare, shkruan Botasot, transmeton newsbomb.al.

Protestuesit brohorisnin “Putin është hajn”, dhe “Rusia do të jetë e lirë”.

Putin pritet të betohet për mandatin gjashtë vjeçar të hënën, pasi fitoi zgjedhjet në muajin mars me 77 për qind të votave.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kjo është arsyeja pse princeshë Diana mbante dy ora në dorën e majtë
Mbahen zgjedhjet e para PARLAMENTARE pas shumë vitesh, qytetarët vërshojnë në qendrat e VOTIMIT »
Article Logic
Execution time: 0.0086319446563721
array(1) { ["section"]=> string(65) "protesta-kunder-putinit-200-te-arrestuar-ne-20-qytete-ruse-119649" }