Protesta masive në Hong Kong, kundërshtohen nismat e qeverisë

Publikuar tek: bota, më 22:32 16-06-2019 Protesta masive në Hong Kong, kundërshtohen nismat e qeverisë Protestat masive ne Hong Kong

Qeveria e Hong-Kongut ka miratuar në parlament projektligjin për ekstradim të të dyshuarve drejt Kinës.

Kjo ka bërë që qindra e mijëra vetë të dalin në rrugët e Hong Kongut dhe të kundërshtojnë këtë nisëm të qeverisë.

Shumë prej protestuesve u shprehën se ishin të shqetësuar nga rritja e ndikimit të Pekinit në Hong Kong.

Protestuesit të cilët ishin më të shumë në numër se herën e kaluar, kërkojnë që projekti për ligjin i cili do të mundësojë ekstradimin e kriminelëve të dyshuar nga Hong Kongu në pjesën kontinentale të Kinës të anulohet tërësisht.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zgjedhjet në Stamboll/ Pas 17 vitesh rikthehet një përballje televizive në Turqi
Pompeo: Shtetet e Bashkuara nuk duan luftë me Iranin »
Article Logic
Execution time: 0.011983871459961
array(1) { ["section"]=> string(67) "protesta-masive-ne-hong-kong-kundershtohen-nismat-e-qeverise-168485" }