Protesta në Izrael, 45 të plagosur dhe një i vrarë (PAMJE TË RËNDA)

Publikuar tek: bota, më 11:52 09-03-2019 Protesta në Izrael, 45 të plagosur dhe një i vrarë (PAMJE TË RËNDA)

Mbi 8 mijë Palestinezë dolën ditën e djeshme në protestë në kufirin e Gazës me Izraelin.

Arsyeja e protestës është se shtetasit palestinezë kërkoinë të njëjtat të drejta me shtetasit izraelitë.

Gjatë protestës, shumë palestinezë kanë qëlluar me gurë policët të cilët janë përgjigjur me armë dhe kanë plagosur 45 persona, nga të cilët 15 gra dhe 2 fëmijë, ndërsa një burrë 32-vjeçar ka humbur jëtën.

Organizata e Kombeve të Bashkuara bën thirrjë për pushim të dhunës dhe kërkon që policët izraelitë të mos ushtrojnë dhunë ndaj protestuesve.

53779043_250814232468517_3387336050887098368_n.png53657236_2363387127225721_8690498889003827200_n.png

53544683_360148867913555_5822923790115405824_n.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011571168899536
array(1) { ["section"]=> string(71) "protesta-ne-izrael-45-te-plagosur-dhe-nje-i-vrare-pamje-te-renda-155765" }