Protesta në Rusi për arrestimin e opozitarit Alexei Navalny, mbi 40 mijë qytetarë në shesh, policia arreston dhunshëm 3000 prej tyre

Publikuar tek: bota, më 07:22 24-01-2021 Protesta në Rusi për arrestimin e opozitarit Alexei Navalny, mbi 40 mijë qytetarë në shesh, policia arreston dhunshëm 3000 prej tyre

Mijëra njerëz janë arrestuar ndërsa një varg protestash filloi në të gjithë Rusinë në mbështetje të politikanit të burgosur të opozitës Alexei Navalny.

Mijëra qytetarë kundërshtuan arrestimin e tij, duke brohoritur në kor për largimin e presidenti Vladimir Putin. Policia është parë duke rrahur dhe tërhequr zvarrë protestuesit, të cilët ishin të moshave të ndryshme, nga studentë deri të moshuar.

Mediat e huja bëjnë me dije se mbi 3000 qytetarë janë arrestuar, ndërsa në këtë protestë kanë marrë pjesë rreth 40 mijë veta, duke sfiduar hapur të ftohtin -50 gradë, por edhe COVID-in, duke e bërë kështu edhe një nga protestat më të mëdha që nga 2019.

Njerëzit janë paralajmëruar që të qëndrojnë në shtëpi, ndërsa policia ka ndërhyrë nëpër t'i shpërndarë.

600c96a457a02_116645790_gettyimages-1230745674.jpg1611435899_116644386gettyimages1230745925.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zgjedhja e Trump si president, veshja e Kamala Harris dhe shfaqja e Lady Gaga-s te Super Bowl, krijuesit e “The Simpsons” tregojnë se si e parashikojnë të ardhmen me kaq saktësi
TËRMETI me madhësi 7.1 GODET ishullin Shetland, jepet alarmi për cunami »
Article Logic
Execution time: 0.011653900146484
array(1) { ["section"]=> string(137) "protesta-ne-rusi-per-arrestimin-e-opozitarit-alexei-navalny-mbi-40-mije-qytetare-ne-shesh-policia-arreston-dhunshem-3000-prej-tyre-236154" }