Protesta të dhunshme në Paris, arrestohen 100 persona

Publikuar tek: bota, më 18:16 29-11-2015 Protesta të dhunshme në Paris, arrestohen 100 persona

Marshi për ndryshumin klimaterik në Paris të Francës është kthyer në një përleshje të ashpër mes të pranishëmëve dhe forcave të policisë.

Protestuesit kanë kërkuar të merren masa për ndryshimin klimaterik që po prek planetin Tokë dhe përbën një kërcënim për ambientin por edhe ekzistencën e mijëra specieve. Rreth 100 persona janë arrestuar me sende të dyshimta në protestë ndërsa 400 të tjerë janë përjashtuar për 5 viten nga pjesëmarrjet në protesta. Ndërsa ditën e nesërme po në Paris do të mbahet konferenca botërore për ndryshimin klimaterik, protesta janë zhvilluar në dhjetra shtete të botës.

Në Britaninë e Madhe protestuesit e “Lëvizjes Kilmaterike” kanë thyer rekord me plot 500 mijë të pranishëm.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012605905532837
array(1) { ["section"]=> string(58) "protesta-te-dhunshme-ne-paris-arrestohen-100-persona-26543" }