Protestat masive në Kili, Presidenti SHKARKON qeverinë

Publikuar tek: bota, më 13:13 27-10-2019 Protestat masive në Kili, Presidenti SHKARKON qeverinë

Presidenti i Kilit Sebastian Piñera ka shkarkuar të gjithë kabinetin qeverisës në mënyrë që të formojë një qeveri të re dhe të prezantojë reformat sociale të kërkuara nga protestuesit.

"Unë i kam vendosur të gjithë ministrat e mi në mënyrë që të ristrukturoj kabinetin tim për t'iu përgjigjur këtyre kërkesave të reja," tha ai.

Ende nuk është e qartë se çfarë forme do të marrë riorganizimi.

Më shumë se një milion njerëz u bashkuan në një tubim paqësor të premten në kryeqytetin Santiago, duke bërë thirrje për drejtësi sociale.

Piñera tha se ai kishte dëgjuar kërkesat e qytetarëve në rrugë.

"Ne jemi në një realitet të ri," tha ai. "Kili është i ndryshëm nga ai që ishte një javë më parë."

Të paktën 17 persona janë vrarë dhe qindra janëplagosur që kur filluan protestat kundër pabarazisë pak më shumë se një javë më parë.

Marshimi i së premtes erdhi në fund të një jave përleshjesh të dhunshme midis aktivistëve dhe policisë së rebelëve.

Protestat u nxitën fillimisht nga rritja e tarifave të metrosë, dhe më pas u shoqëruan me kërkesat për kostot e jetesës dhe pabarazisë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0087888240814209
array(1) { ["section"]=> string(60) "protestat-masive-ne-kili-presidenti-shkarkon-qeverine-183682" }