Protestat masive pas shpërthimit, dorëhiqet i gjithë kabineti qeveritar në Liban

Publikuar tek: bota, më 17:24 10-08-2020 Protestat masive pas shpërthimit, dorëhiqet i gjithë kabineti qeveritar në Liban

I gjithë kabineti qeveritar i Libanit ka dhënë dorëheqjen 6 ditë pas protestave të dhunshme në rrugët e Bejrutit.

Protestat nisën menjëherë pas shpërthimit masiv në portin e qytetit që shkaktoi 160 viktima dhe mbi 6,000 të plagosur.

Dorëheqjen pritet ta japë i fundit edhe kryeministri Hassan Diab, ndërsa largimin e kabinetit e ka konfirmuar ministri i Shëndetësisë Hamad Hassan.

“i gjithë kabineti është dorëhequr,” tha ai për reporterët.

Shumë shtete premtuan ndihma ekonomike për libanezët, por presidenti francez Emmanuel Macron, i cili vizitoi Bejrutin dy ditë pas shpëthimit ishte më i drejtpërdrejtë në reagimin e tij, duke kërkuar “ndryshim” dhe “reforma të menjëhershme” në Liban.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010058164596558
array(1) { ["section"]=> string(86) "protestat-masive-pas-shperthimit-dorehiqet-i-gjithe-kabineti-qeveritar-ne-liban-216717" }