Protestat masive të jelekverdhëve, Macron premton ulje të taksave

Publikuar tek: bota, më 08:18 26-04-2019 Protestat masive të jelekverdhëve, Macron premton ulje të taksave

Presidenti france Emmanuel Macron ka premtuar ulje të taksave për qytetarët pas valës disa mujore të protestave nga jelekverdhët.

Macron tha se dëshiron që njerëzit të përfshihen më shumë në proceset demokratike përmes një thjeshtëzimi të rregullave për referendum dhe decentralizimit të funksioneve të qeverisë.

Masat e presidentit francez synojnë të zbusin pakënaqësitë ndaj qeverisjes së tij edhe pse numri i protestuesve javët e fundit është ulur ndjeshëm.

Jelekët e verdhë janë duke protestuar që nga nëntori i vitit të kaluar kundër ngritjes së çmimit të naftës më pastaj rezultoi me rritjen e pakënaqësisë ndaj qeverisjes së Macron.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021850109100342
array(1) { ["section"]=> string(71) "protestat-masive-te-jelekverdheve-macron-premton-ulje-te-taksave-161906" }