Protestë para ambasadës franceze në Itali kundër shqiptarit që shtypi 4 vetë me makinë

Publikuar tek: aktualitet, më 12:32 09-03-2015 Protestë para ambasadës franceze në Itali kundër shqiptarit që shtypi 4 vetë me makinë Pamje e aksidentit te ndodhur ne Itali ne vitin 2011 ku mbeten te vdekur kater shteas franceze. Autori i aksidentit nje sipermarres shqiptar

Të martën në datën 10 planifikohet një protestë përpara ambasadës franceze në piazza Farnese, e organizuar nga prindërit e viktimave të aksidentit të tmerrshëm të ndodhur në 13 gusht 2011, në të cilën vdiqën katër qytetarë francezë për shkak të një makine që ecte në krah të kundërt. Shoferi i makinës, ishte sipërmarresi shqiptar Ilir Beti, i cili u dënua me 21 vite dhe 4 muaj burg për vrasje të vullnetshme, që më pas u konfirmua në apel. 

“I dënuari, sipas Giodano Biserni që merret me çështjet e qarkullimit – kërkon deklasifikimin e krimit në një vrasje të thjeshtë dhe të rifillohet gjithçka nga e para me dënim më modest”. Sipas informacionit që jepet në Corriere della Sera, është për tu admiruar shpirti i sakrificës i familjarëve karshi institucioneve italiane. Protesta që do të mbahet para ambasadës, si kërkesë kryesore ka propozimin e një ligji të Asamblesë parlamentare franceze që parashikon vrasjen me paramendim në raste analoge. Në 18 kortezhi do të spostohet në sheshin e Vatikanit: çdo pjesmarrës do të ndezë nga një qiri që më pas të mblidhen në bazilikën e Shën Pjetrit për një moment ribashkimi. “Rasti Beti” shkruajnë mediat, duket se ka ngritur shumë çështje të diskutueshme në Itali dhe Francë. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohet në Belgjikë “tmerri i burgjeve” Taulant Toma, ishte arratisur tre herë
Aksident në aksin Fushë Krujë-Tiranë, një i vdekur, një i plagosur »
Article Logic
Execution time: 0.011165857315063
array(1) { ["section"]=> string(91) "proteste-para-ambasades-franceze-ne-itali-kunder-shqiptarit-qe-shtypi-4-vete-me-makine-5351" }