Protestuesit në Hong Kong nuk dorëzohen dhe thërrasin për demokraci, sfidojnë policinë me çadra

Publikuar tek: bota, më 10:56 25-08-2019 Protestuesit në Hong Kong nuk dorëzohen dhe thërrasin për demokraci, sfidojnë policinë me çadra Protesta të reja në Hong Kong

Protestuesit në Hong Kong janë organizuar sërish për të kërkuar plotësimin e thirrjeve për zgjerim të demokracisë në vend.

Pas përplasjeve të dhunshme me policinë, këtë herë demonstruesit u shfaqën me çadra në shenjë revolte kundër qeverisë kontrolluar nga Kina.

Pavarësisht bllokimit të aeroportit, protestuesit kanë gjetur strehë në stadiumin e vendit. Prej mëse 3 muajsh, ata po i rezistojnë përpjekjeve të qeverisë për të miratuar ligjinin e ekstradimit të qytetarëve të saj në Kinë. Ndërkohë kohët e fundit, qytetarët kanë paraqitur kërkesa të reja për zgjerim të lirive dhe të drejtave demokratike.

Ata shprehen se ‘’do të shkatërrojnë platformën e qeverisjes nga dy sisteme: demokratin (gjatë periudhës kur ishin koloni e Britanisë së Madhe dhe komunist një-partiak që prej 1997 e deri tani).

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011814117431641
array(1) { ["section"]=> string(101) "protestuesit-ne-hong-kong-nuk-dorezohen-dhe-therrasin-per-demokraci-sfidojne-policine-me-cadra-176271" }