Prova të reja: Korea Veriut mund të jetë duke përgatitur lansimin e një rakete

Publikuar tek: bota, më 08:12 10-03-2019 Prova të reja: Korea Veriut mund të jetë duke përgatitur lansimin e një rakete

Korea Veriore mund të jetë duke përgatitur lansimin e një rakete ajrore, raportoi Radio Publike Kombëtare e Shteteve të Bashkuara.Raporti i së shtunës bazohet në fotografi ekskluzive nga satetliti të zonës Sanumdong, që ishte shfrytëzuar më pare për prodhimin e armëve bërthamore..

Fotografitë ishin bërë disa ditë para takimit të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump në Vietnam me liderin Kim Jong Un.

Një hulumtues i cituar nga NPR, kishte thënë se “si duket Korea Veriore është në proces të ndërtimit të një rakete”, shkaruan Rel, transmeton Newsbomb.al. 

Samiti i muajit të kaluar ndërmjet dy liderëve përfundoi pa ndonjë marrëveshje për tërheqjen e armëve bërthamore. Trump tha më 8 mars se “do të befasohej në mënyrë negative” nëse Korea Veriore vazhdon testimin e armëve bërthamore.

“Do të dëshpërohesha shumë nëse shoh testime”, tha Trump.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013494968414307
array(1) { ["section"]=> string(84) "prova-te-reja-korea-veriut-mund-te-jete-duke-pergatitur-lansimin-e-nje-rakete-155839" }