‘PS të reflektojë’, Bylykbashi pas takimit: Sapo dorëzuam draftin Gjiknurit bojkotoi mbledhjen

Publikuar tek: politike, më 15:17 22-09-2020 ‘PS të reflektojë’, Bylykbashi pas takimit: Sapo dorëzuam draftin Gjiknurit bojkotoi mbledhjen Oerd Bylykbashi

Përfaqësuesi i opozitës në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi, ka folur pasi ka përfunduar mbledhja, dhe i ka bërë thirrje mazhorancës që të reflektojë dhe të pranojë propozimin e opozitës për t’iu drejtuar OSBE/ODHIR.

Bylykbashki tha se sapo dorëzoi draftin në mbledhje, sipas tij qëllimi i përfaqësuesit të mazhorancës Damian Gjiknuri, ishte bojkotimi i plotë.

“Kemi kërkuar konsensus dhe u gjet më 30 qershor. Ndryshimet kaluan në parlament dhe për ne u plotësua detyra e këshillit. Sot PS refuzoi sërish që ti drejtohemi OSBE. Dhe përfaqësuesi i PS bojkotoi mbledhjen.

Ne jemi të gatshëm të vazhdojmë që duke përfaqësuar interesat e  shqiptare do të vazhdojmë këtë detyrë, presim që PS të reflektojë sa më parë.

Sot ne vendosëm në tavolinë draftin. Qëllimi i Gjiknurit ishte bojkotimi i plotë. Tha mund ti drejtohem unë me një pyeje ose, jo tha Gjiknuri vetëm unë mund të shkojë te OSBE pyetjet që bën opozita nuk mund të shkojnë. Gjiknuri pohoi dhe e konsideroi vetëm një këshill konsultativ. KP ka qenë një këshill vendimarrës”, u shpreh Bylykbashi.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010442018508911
array(1) { ["section"]=> string(97) "ps-te-reflektoje-bylykbashi-pas-takimit-sapo-dorezuam-draftin-gjiknurit-bojkotoi-mbledhjen-221249" }