Pse disa këngë nuk i heqim dot nga mendja? Ja cilat janë 5 meloditë më “ngjitëse” (Video)

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 18:42 04-11-2016 Pse disa këngë nuk i heqim dot nga mendja? Ja cilat janë 5 meloditë më “ngjitëse” (Video)

Ju ka ndodhur të paktën një herë që të dëgjoni një këngë në mëngjes, dhe më pas t’ju përsëritet gjatë gjithë ditës në mendje?

Nuk jeni të vetmit. Melodi si "La-La-La-La-La-La-La-La...." nga Kylie Minogue apo "Rah rah ah-ah-ah" nga Bad Romance e Lady Gaga ka rezultuar se kanë “faktorin rrodhe”, raporton newsbomb.al

Sipas universitetit të Durhamit, që pyeti 3,000 persona për melodinë më ngjitëse, ato kanë tendencën që:

Të kenë ritëm të shpejtë

Të kenë melodi të thjeshtë, si vjershat

Të kenë një interval të pazakontë, si ngritje të papritura ose nota të përsëritura shpesh

Disa nga këngët që nuk shqiten lehtë nga mendja janë:

1.Bad Romance, Lady Gaga

 

2. Can't Get You Out Of My Head, Kylie Minogue

 

3. Don't Stop Believing, Journey

 

4. Somebody That I Used To Know, Goyte

 

5. Moves Like Jagger, Maroon

 

6. California Gurls, Katy Perry

 

7. Bohemian Rhapsody, Queen

 

8. Alejandro, Lady Gaga

 

9. Poker Face, Lady Gaga

 

Si t’i hiqni nga mendja

Shkencëtarët thonë se për t’i hequr nga mendja, duhet t’i ridëgjoni nga fillimi deri në fund. Por mund të tentoni të shpërqëndroheni duke dëgjuar një tjetër këngë. Nëse këto nuk funksionojnë ndoshta duhet vetëm të prisni të zbehen vetë. /Newsbomb.al

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024187088012695
array(1) { ["section"]=> string(84) "pse-disa-kenge-nuk-i-heqim-dot-nga-mendja-ja-cilat-jane-5-melodite-me-ngjitese-58432" }