Pse duket kaq i trembur Sali Berisha?

Publikuar tek: politike, më 18:02 05-12-2015 Pse duket kaq i trembur Sali Berisha?

Nga Spartak Ngjela

Ajo që spikat hapur sot në poltikën shqiptare, është frika e tejskajshme e Sali Berishës dhe e taborit të tij. Kjo sidomos u vu re në seancat maratonë të Kuvendit, në këtë fundjavë. Ai ishte i trembur, i çoroditur deri në marrëzi, dhe me një paqartësi mendore, e cila fatkeqësisht për të, mendon se mund të dalë nga kjo gjendje me “revolucion”. Absurditet, sigurisht. Po pse është acaruar mendja e Berishës? Vetëm nga Reforma në Drejtësi, që pritet të vijë si draft nga Komisioni i Venecias.

Cila është gjendja e sotme politike në Shqipëri.

Politika, si veprimtari, ka një regull strikt, i cili është universal: ajo është kumulative, domethënë grumbullurse në kohë. Por ky lloj grumbullimi ka të bëjë më vëprimet politike të aktorit kryesor poliltik. Në funksion të kësaj, gabimet e tij grumbullohen, derisa krijojnë kolapsin e tij politik. Në këtë pikë vështrimi, poltika e sotmë e maxhorancës qeverisëse ka grumbullimin e gabimeve të veta, por, gjithçka duket se do të zhbëhet, nëse vjen e bëhet Refroma në Drejtësi.

Por Berisha dhe tabori i tij, pikërisht nga kjo kanë frikë. Nga kjo ka frikë edhe Meta, dhe prandaj kuptohet në bashkimin e tij me Berishën. Kurse maxhoranca socialiste duket e qete. Gjithçka është te Reforma në Drejtësi që pritet të vije si imponim nga pala amerikane dhe gjermane, nëpërmjet Komisionit të Venecias. Kjo sepse, ajo është një reformë purgativë kundër abuzimit me pushtetin dhe krimit shtetëror.

As Berisha dhe as Meta nuk e kundërshtojnë dot atë, ndonëse, me naivitet kanë dërguar në Venecia mendimet e tyre, dhe janë shprehur për njëanësinë e saj, derisa e detyruan Ambasadorin Amerikan, Donald Lu, ta shprehtë hapur se ajo Reformë është shkruar në State Departament, në Uashington. Prandaj, a do ta bllokojë dot Berisha dhe Meta reformën amerikane-gjermane? Ata, të dy janë të trembur nga Reforma, se kanë abuzuar më pushtetin. Atëherë?

Pikërisht këtu "fle lepuri. A do ta bllokojnë dot?

E kanë krejtësisht të pamundur, edhe pse Berisha mendon në jerm se do ta shpëtojë 8 dhjetori. Por kjo është pamundësi absolute. Cfarë mund të bejnë mbështetësit e pashpresë të Berishës në 8 dhjetor? Revolucion? Nje absurditet që vjen nga çthurja mendore. Aq sa mund të bëjne ndonjehërë revolucion në Shqipëri mbështetësit e Enver Hoxhës, në 8 nëntor. Asgjë. Revolucionet i bejnë liderë të mëdhenj që kërkojnë të ndërrojnë sistemin politik, ose kolonelë apo gjeneralë që drejtojnë trupa ushtarake. Asgjë të tillë nuk ka këtu, dhe, çdo gjë është e kontrolluar, sepse pushtetet ndërrohen me vota në Shqipëri, mkjo është vendodur përfundimisht.. Nëse krijion trazira, sot filmohesh nga kamërat, dhe të gjithë individët e lëshuarë nga injoranca për të sjellë keqberje nëpër zyrat e institucioneve, do denohën penalisht; dhe vetë Partisë Demokratike, që ka folur për revolucion, mund t'i kalkulohet civilisht një dëm i madh pasuror kundrejt shtetit. Kurrë nuk ka ndodhur në ndonjë vend europian që hajdutët dhe abuzuesit më pushtetin, pasi janë larguar me votë masive, mund të drejtojnë përmbysje me paratë e vjedhura nga arka e shtetit.

E pra, asgjë, asnjë forcë nuk mund ta kthejë dot reformën amerikane - gjermane në drtejtësi. Por, mbas ardhjes së draftit nga Komisioni I Venecias, mund të këmi përplasje të tjera, sepse Meta dhe Berisha, që e kanë pranuar përpara ndërkombëtarëve se do të respejktojnë Komisionin e Venecias, mund të grupojnë në një mënyrë tjetër përkrahësit e tyre deputetë, që të mos e votojnë draftin, ose, vetë Saliu, do të mundohet të gjejë mundësinë që, pas 8 dhjetorit, ta nxjerrë jashtë Parlamentit, Partine Demokratike, me pretekste absurde. Por, megjitatë,askush nuk e ndolon dot Reformën në Drejtësi që do të vijë prej Venecia, askush; madje dhe vetë maxhoranca socialiste nuk e ndalon dot.

Të presim, Pas kalim të të kësaj Reforme, patretër që do të ndryshojë klima politike dhe klima e mirëqënies shoqërore në Shqipëri. Të presim.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097098350524902
array(1) { ["section"]=> string(42) "pse-duket-kaq-i-trembur-sali-berisha-27035" }