Publikohen filmimet e xhiruara nga vetë Kadare, përpara se shkrimtari të prekte famën botërore

Publikuar tek: kulture-art, më 00:12 29-01-2016 Publikohen filmimet e xhiruara nga vetë Kadare, përpara se shkrimtari të prekte famën botërore

Janë publikuar për herë të parë nga Top-Channel filmimet e xhiruara nga vetë Ismail Kadare, përpara se shkrimtari të prekte famën botërore me kryeveprën e tij “Gjenerali i ushtrisë së vdekur”.

Filmimet janë bërë kur Kadare ishte vetëm 27 vjeç dhe tregojnë një tjetër anë të tij dhe pasionin për kinematografinë. Në flimime shfaqet përveç Kadaresë edhe bashkëshortja e tij Helena dhe janë xhiruar kur shkrimtari është kthyer nga Moska.

Në atë periudhë, shkrimtari kishte nisur pikërisht veprën “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” që u përkthyer fillimisht në vendet e lindjes si Bullgari dhe Rumani, për të kaluar më pas në Francë dhe prej andej të bëhej e njohur për publikun botëror.

12607204_10154466659528765_1205344438_n.jpg

12620468_10154466665963765_220660111_o.jpg

12620644_10154466659828765_1847653424_o.jpg

12620858_10154466659698765_1680119633_o.jpg

12626012_10154466659748765_1203042683_n.jpg

12633306_10154466666223765_30783428_o.jpg

12637035_10154466665883765_2133628000_o.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.03598690032959
array(1) { ["section"]=> string(99) "publikohen-filmimet-e-xhiruara-nga-vete-kadare-perpara-se-shkrimtari-te-prekte-famen-boterore-31209" }