Publikohen fotografitë e rralla sharmante të prostitutave franceze të vitit 1930 (+18)

Publikuar tek: kulture-art, më 16:37 11-12-2016 Publikohen fotografitë e rralla sharmante të prostitutave franceze të vitit 1930 (+18)

Alexandre Dupouy, i quajtur si arkeologu i seksit, ka shpenzuar vite të tëra për kërkimin dhe koleksionimin e atyre që ai i quan “mbetje erotike dhe pornografike”.

Në dyqanin e tij të quajtur “Lotët e Erosit”, ai shet çdo gjë që ka lidhje me seksin dhe pornografinë, piktura, skulptura, fotografi të rralla.

Dupouy ka arritur të sigurojë një koleksion të rrallë fotografish të disa prostitutave franceze nga të vitit 1930, raporton Newsbomb.al.

Ai ka vendosur që disa prej tyre t’i ri-printojë dhe t’i publikojë në librin me titullin La Manufacture Books, 2014.

I pyetur nga Vice, se si do ta përshkruante një prostitutë të atyre viteve, Dupouy përgjigjet kështu:

“Ajo ishte një vajzë që vinte në Paris për të bërë disa para që të ushqente familjen e vetë diku në periferi. Të urritura dhe të papunë, ato shpesh përplaseshin me Madame, që i premtonin atyre ushqim dhe strehë. Ato rrinin 10 apo 15 vajza së bashku. Në atë kohë një prostitutë fitonte 10 herë më shumë se një punëtor i zakonshëm”. /Newsbomb.al

Sasddf23f32f2f22r345rgreenshot_1.jpg

sdqdf2gf2dfsdgghheenshot_1.jpg

Sasd23drgyy5j5j5hjeh5eh45ot_1.jpg

Më shumë fotografi nga koleksioni mund të gjenden duke klikuar këtu

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023910045623779
array(1) { ["section"]=> string(89) "publikohen-fotografite-e-rralla-sharmante-te-prostitutave-franceze-te-vitit-1930-18-62319" }