Publikohen fotot e rralla, vetëm pemë dhe male përreth, ja si dukej ambasada e SHBA 80 vite më parë

Publikuar tek: fcb-bomb, më 20:23 18-01-2018 Publikohen fotot e rralla, vetëm pemë dhe male përreth, ja si dukej ambasada e SHBA 80 vite më parë

Ambasada e SHBA është një godinat më të famshme, por njëkohësisht dhe më enigmatike në Tiranë.

Ajo ndodhet në juglindje të Tiranës, dhe përshkohet nga një prej rrugëve më të rëndësishme të kryeqytetit, siç është “Rruga e Elbasanit”.

Nëse sot ambasada është një ndërtesë e madhe e rrethuar nga një mur i lartë i verdhë dhe vetëm me pallate të lartë përreth, 80 vite më parë ajo ishte shumë më ndryshe. Në disa foto të bëra publike nga vetë ambasada në rrjetet sociale, duket pamja që kjo godinë kishte.

Në këto foto godina e ambasadës amerikane duket shumë më e vogël se ajo që ne shohim sot dhe një godinë e një tjetër stili.

Por ajo që bie në sy është edhe pamja përreth ambasadës, ku peisazhi mbizotërohet nga malet, kodrat dhe pemët e larta që sot i kanë lënë vendin pallateve dhe ndërtesave të larta.

Foto:

Screenshot_14.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0083339214324951
array(1) { ["section"]=> string(104) "publikohen-fotot-e-rralla-vetem-peme-dhe-male-perreth-ja-si-dukej-ambasada-e-shba-80-vite-me-pare-107056" }