Publikohen pamjet VIDEO nga megaoperacioni, si u arrestuan 39 trafikantët

Publikuar tek: aktualitet, më 14:42 17-03-2018 Publikohen pamjet VIDEO nga megaoperacioni, si u arrestuan 39 trafikantët

Publikohen pamjet video nga megaoperacioni i Policisë së Shtetit me mbështetjen e ndërkombëtarëve që çoi në pranga 39 persona, mes të cilëve edhe 4 policë.

Bëhet fjalë për 7 grupe të strukturuara kriminale të cilat trafikonin qeniet njerëzore drejt Kanadasë e SHBA. Drejtori i policisë Ardi Veliu bëri me dije se janë arrestuar 39 persona mes të cilëve edhe 4 policë, ndërsa janë shpallur 12 të tjerë në kërkim.

 

Përgjatë natës së kaluar dhe gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm është përmbyllur mega-operacioni i koduar “One If - By Land”, në kuadër të goditjes së kontrabandimit të personave me qëllim emigrimin drejt SHBA-ve, Kanadasë dhe Mbretërisë së Bashkuar.

I gjithë hetimi i zhvilluar me metoda speciale nga Policia e Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ka zgjatur disa muaj.

Operacioni u realizua në koordinim me Agjentët Specialë të Shërbimit Diplomatik të Sigurisë të Departamentit të Shtetit në SHBA, që janë atashuar në Tiranë, agjencitë e Departamentit të Sigurisë Kombëtare dhe Patrullimit të Kufirit të SHBA-ve.

Dogana dhe Mbrojtja Kufitare - Qendra Kombëtare e Targetimit, janë dy agjencitë që kanë asistuar në zhvillimin e hetimeve dhe realizimin e këtij operacioni.

Partnerë të tjerë që kanë asistuar dhe kontribuar në këtë operacion janë Agjencia e Shërbimeve Kufitare të Kanadasë, SELEC, EUROPOL, Interpol, Policia e Kosovës, Policia Kombëtare Spanjolle, Policia Franceze, Policia italiane, etj.

Nga veprimet hetimore të kryera, rezulton se 7 grupe të strukturuara kriminale, të cilat operonin në Shqipëri, Bullgari, Spanjë, Francë, Republikën Domenikane, Itali, Britani, Irlandë, ShBA e Kanada, kanë mundësuar kontrabandimin e rreth 1 mijë personave (shtetas shqiptarë) në drejtim të Mbretërisë së Bashkuar, ShBA-ve dhe Kanadasë.

Për çdo person paguhej nga 7 000 paund për në Mbretërinë e Bashkuar dhe nga 25 000 deri në 30 000 dollarë për në ShBA dhe Kanada.

Pjesëtarët e këtyre grupeve kriminale përmes veprimeve aktive ndihmonin shtetasit shqiptarë të interesuar për të emigruar në mënyrë të paligjshme drejt vendeve të mësipërme, duke falsifikuar dokumenta udhëtimi dhe identiteti të vendeve të BE-së.

Ata përdornin iteneraret:

•             Shqipëri – Itali - Mbretëri e Bashkuar

•             Shqipëri - Francë - Mbretëri e Bashkuar

•             Shqipëri - Bullgari - Belgjikë - Republika Domenikane - SHBA / Kanada

•             Shqipëri - Spanjë - Amerika Latine - SHBA/Kanada

Lidhur me provat dhe faktet e grumbulluara me metoda speciale hetimi, Prokuroria për Krimet e Rënda Tiranë ka kërkuar në Gjykata dhe ka nxjerrë Urdhëra Ndalimi për 51 shtetas shqiptarë të implikuar, nga të cilët janë ekzekutuar 39 të tillë dhe 12 shtetas të tjerë janë shpallur në kërkim.

Të arrestuar:

1.            Ardian CORRI, 47 vjeç, lindur në Krujë dhe banues në Tiranë.

2.            Luan QYRKU, 60 vjeç, banues në Tiranë.

3.            Eno MUÇOLLARI, 57 vjeç, banues në Tiranë.

4.            Ardian GURAKUQI, 58 vjeç, lindur në Elbasan e banues në Tiranë.

5.            Zaim HYSENBELLIU, 57 vjeç, lindur në Skrapar e banues në Tiranë.

6.            Arben KAJAÇI, 49 vjeç, lindur e banues në Tiranë.

7.            Genci OSMANAJ, 49 vjeç, lindur e banues në Tiranë.

8.            Oltjan SERANI, 33 vjeç, lindur në Përmet e banues në Tiranë.

9.            Tanush PRENGA, 48 vjeç, lindur në Krujë dhe banues në Laç.

10.          Liri MUÇOLLARI, 55 vjeçe, lindur në Çorovodë e banuese në Tiranë.

11.          Fuat ZAIMI, 51 vjeç, lindur në Skrapar dhe banues në Tiranë.

12.          Nikolin PRISKA, 49 vjeç, banues në Tiranë.

13.          Ylber RAMA, 44 vjeç, lindur në Dibër e banues në Tiranë.

14.          Haki TARJA, 50 vjeç banues në Tiranë.

15.          Bedri BENDAJ, 55 vjeç, lindur në Berat, e banues Tiranë.

16.          Erenik AVDYLI, 30 vjeç banues në Tiranë.

17.          Nik BUSHI, 65 vjeç, lindur e banues në Shkodër

18.          Kolë VUSHAJ, 49 vjeç, banues në Malësi të Madhe.

19.          Besnik VUÇAJ, 49 vjeç, lindur në Shkodër, por rezident në Irlandë.

20.          Alfred KALAJ, 32 vjeç, banues në Malësinë e Madhe.

21.          Mhill ZEFI, 42 vjeç, banues në Shkodër.

22.          Nosh VOLAJ, 45 vjeç, banues në Malësi e Madhe.

23.          Prel GJELAJ, 54 vjeç, banues në Malësi e Madhe.

24.          Sokol DULI, 49 vjeç, banues në Lezhë.

25.          Euglen DUSHKU, 32 vjeç, banues në Lezhë.

26.          Leonora DUSHKU, 33 vjeçe, banuese në Lezhë.

27.          Roza FRROKU, 40 vjeçe, lindur në Fier e banuese në Lezhë.

28.          Blerim BRAHIMI, 36 vjeç, banues në Lezhë.

29.          Luigj SHTINJA, 52 vjeç, banues në Kurbin.

30.          Esat CAKONI, 52 vjeç, banues në Kurbin.

31.          Fatos MUJA, 48 vjeç, banues në Kukës

32.          Kreshnik MUJA, 35 vjeç, banues në Kukës.

33.          Artur KARAJ, 43 vjeç, banues në Krujë.

34.          Kristian Zallinaj, 21 vjeç, banues në Shkodër.

35.          Mensur Selami, 53 vjeç, lindur e banues në Dubrovë - Peshkopi.

Gjithashtu janë arrestuar edhe 4 punonjës të Policisë së Shtetit, me detyrë kontrollorë në Pikat e Kalimit Kufitar, Hani i Hotit dhe Qafë Thanë, të cilët kanë shpërdoruar detyrën duke mos kryer regjistrimin e shtetasve të kontrabanduar në pikat e kalimit kufitar, në kundërshtim me ligjin.

Ata janë:

•             Çelnik MAKSUTI, 53 vjeç

• Ilir ISMAILI, 32 vjeç, lindur e banues në Pogradëc, me detyrë kontrollor në P.K.K.Qafë Thanë.

• Erjon MAXHARI, 28 vjeç, lindur e banues në Pogradec, me detyrë kontrollor në P.K.K.Qafë Thanë.

• Gjokë UJKAJ, 46 vjeç, lindur e banues në Shkodër, me detyrë kontrollor në P.K.K. Hani i Hotit Shkodër.

Njëkohësisht janë shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e 12 shtetasve tjerë, të dyshuar si të përfshirë në këtë aktivitet kriminal, nga këta 2 shtetas janë me shtetësi dhe kombësi bullgare
(B.S, I.F, S.H, E.K, P.K, S.K, SH.K, A.Ç, A.E, J.SH, B.K dhe M.V)
Gjatë kontrollit të ambjenteve dhe vendeve të dyshuara që përdoreshin nga autorët, janë gjetur dhe sekuestruar disa prova materiale si:
• 10 njësi qendrore (kompjuteri) 
• 8 printera lazer me ngjyra
• 15 laptopë, 3 I-padë,
• 56 aparate telefonash 
• 17 automjete 
• 5,600 euro, 1,000 $ dhe 3 400 000 lekë
• 5 pasaporta ndërkombëtare shqiptare
• Sasi dokumentash të ndryshme, si pasaporta e karta ID të kombësive të ndryshme, vula dhe elementë stampimi 
• 1 armë zjarri automatike model 56 dhe 13 fishekë 
• 1 armë gjahu.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Veliu jep detajet e MEGAOPERACIONIT: Goditen 7 grupe kriminale, arrestohen 39 persona, 12 në kërkim (JA EMRAT- Në pranga edhe 4 policë)
Reagon ashpër politologu: S’ka sens dënimi me burg për 23 persona! Po për VIP-at e drogës, krimit e tenderave? (E PLOTË) »
Article Logic
Execution time: 0.01399302482605
array(1) { ["section"]=> string(79) "publikohen-pamjet-video-nga-megaoperacioni-si-u-arrestuan-39-trafikantet-113589" }