Publikohen shifrat e Covid-19 në Kosovë: Qindra të infektuar dhe 3 viktima në 24 orë

Publikuar tek: rajon, më 15:29 28-01-2021 Publikohen shifrat e Covid-19 në Kosovë: Qindra të infektuar dhe 3 viktima në 24 orë Foto arkive

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka publikuar shifrat e fundit sa i përket situatës së koronavirusit në vend.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1652 testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 316 persona.

Fatkeqësisht kanë humbur jetën 3 qytetarë ndërkohë që janë shëruar 195 persona.

195 TË SHËRUAR DHE 316 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.652 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 316 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (85, 81 vjeç), Drenas 1 rast (74 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 59.304 raste nga 227.482 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.482 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 195 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 51.713 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.109.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 116 raste, Prizren 35 raste, Mitrovicë 23 raste, Gjilan 21 raste, Vushtrri 15 raste, Fushë-Kosovë 12 raste, Gjakovë 10 raste, Lipjan 10 raste, Ferizaj 9 raste, Skenderaj 9 raste, Viti 8 raste, Kamenicë 6 raste, Podujevë 6 raste, Rahovec 6 raste, Dragash 5 raste, Klinë 5 raste, Drenas 4 raste, Kaçanik 3 raste, Malishevë 3 raste, Obiliq 2 raste, Pejë 2 raste, Suharekë 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Istog, Novobërdë dhe Shtime.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Reagon 15-vjeçarja shqiptare që u shpall e zhdukur: Kam ikur me të dashurin
»
Article Logic
Execution time: 0.013273954391479
array(1) { ["section"]=> string(90) "publikohen-shifrat-e-covid-19-ne-kosove-qindra-te-infektuar-dhe-3-viktima-ne-24-ore-236745" }