Publikohen thesare të 'humbura' të kulturës, FOTOJA e pasaportës dhe fletëhyrjes së Kadri Roshit në studion e filmit në Moskë

Publikuar tek: kulture-art, më 10:28 05-10-2019 Publikohen thesare të 'humbura' të kulturës, FOTOJA e pasaportës dhe fletëhyrjes së Kadri Roshit në studion e filmit në Moskë

Poeti i njohur Petrit Ruka ka nxjerrë nga arkivat e tij disa 'thesare të çmuara' për kulturën tonë.

Ai ka publikuar foton e pasaportës të aktorit të madh Kadri Roshit dhe fletëhyrjen e këtij të fundit në studion e famshme Moskë-Film, në vitin 1959.

"THESARE "TE HUMBURA"

Foto e pasaportes se Kadri Roshit, Nderi i Kombit, e vitit 1959
Flete hyrje e Kadri Roshit per ne studion e famshme Moske- Film, 1959
Nje dite, kur ky vend te behet, foto te tilla do jene nje thesar i madh kulture...

Arkivi P. Ruka", shkruan ai në një postim në Facebook.

Kujtojmë se në vitin 1995, shumë pak shqiptarë kishin mundësi të shkonin në studion e filmit në Moskë.

72221395_10215669158502690_659713118468833280_o.jpg

72260453_10215669125621868_3380189062097797120_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0073831081390381
array(1) { ["section"]=> string(129) "publikohen-thesare-te-humbura-te-kultures-fotoja-e-pasaportes-dhe-fletehyrjes-se-kadri-roshit-ne-studion-e-filmit-ne-moske-180872" }