Publikohet fotomontazhi i rrallë i Enver Hoxhës në krah të Stalinit

Publikuar tek: aktualitet, më 18:18 16-01-2017 Publikohet fotomontazhi i rrallë i Enver Hoxhës në krah të Stalinit

Edhe pse në vitin 1952 nuk kishte “Photoshop”, duket se mjeshtrat e asaj kohe përdornin teknika të tjera për të falsifikuar realitetin.

Një shembull i dështuar është edhe kjo përpjekje për ta vendosur diktatorin shqiptar në fotografinë e Stalinit.

Përmes postimit të tij në Facebook, gazetari Dervishi tregon se  në këtë foto është shtuar edhe Enver Hoxha, teksa Stalini ishte duke mbajtur fjalim në vitin 1952.

Postimi në Facebook:

1952/Montazhi që nuk u botua kurrë

Në qindra fotot personale të Enver Hoxhës gjendet edhe kjo foto e montuar që tregon diktatorin sovjetik Stalin duke folur në kongresin e Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik. Fotos i është shtuar me montazh në vitin 1952 edhe nxënësi besnik i Stalinit, diktatori i Shqipërisë. Montazhi është kaq qesharak dhe i dallueshëm saqë nuk u përdor kurrë në atë kohë, por ngeli brenda albumeve të arkivit personal të diktatorit të Shqipërisë. Me siguri nxënësit të Stalinit nuk duhet t’i kenë pëlqyer mënyra e montazhit, këndi i dëgjimit, prerja e veshëve në mënyrë të trashë, etj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Qëllohet me armë 26-vjeçari në qendër të Shkodrës
Shkollat: Mësimi nis por me orë të shkurtuara »
Article Logic
Execution time: 0.011613845825195
array(1) { ["section"]=> string(73) "publikohet-fotomontazhi-i-rralle-i-enver-hoxhes-ne-krah-te-stalinit-65698" }