Publikohet LISTA, kush janë njerëzit më të pasur në botë

Publikuar tek: bota, më 18:50 05-03-2019 Publikohet LISTA, kush janë njerëzit më të pasur në botë

Revista Forbes ka publikuar listën e njerëzve më të pasur në botë.

Jef Bezos, biznesmen i njohur, pronari i Amazon dhe deputet demokrat në Amerikë, është renditur si njeriu më i pasur, me një pasuri prej 131 bilion dollarë.

Në vendin e dytë është themluesi i Microsoft Bill Gates, i cili ka tashmë një pasuri prej 96,5 bilion dollarë dhe në vendin e tretë investori Ëoren Bafet me pasuri prej 82,5 bilion dollarë.

Mark Zuckenberg humbet plot 8 bilion dollarë pas skandalit me Facebook-un dhe renditet tashmë në vendin e 8-të me 62 bilion dollarë.

Francezi Bernar Arno renditet i 4-ti pronari i kompanisë LVMH, amerikani Karlos Slim i 5-ti, dhe Amancio Ortega pronari i Zaras dhe Inditex i 6-ti.

Gruaja me e pasur në botë është Fransuaz Betangjur pronarja e L’OREAL në vendin e 15-të.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.039813041687012
array(1) { ["section"]=> string(62) "publikohet-lista-kush-jane-njerezit-me-te-pasur-ne-bote-155289" }