Publikohet video e vrasjes së 17 vjeçarit, policia u bën thirrje qytetarëve të ruajnë qetësinë

Publikuar tek: bota, më 07:13 25-11-2015

Vrasja e një 17 vjeçari afro-amerikan nga një oficer policie vitin e kaluar në Chicago shkaktoi revolta dhe protesta në shumë qytete të SHBA-së.

Por gati një vit më pas policia ka publikuar pamjet ku duket efektivi i policisë që qëllon mbi 17 vjeçarin Laquan McDonald, ndërsa para publikimit të videos, ata i kanë kërkuar qytetarëve të Chicago-s të ruajnë qetësinë. Vrasja e të riut u bë shkasë edhe për fillimin e lëvizjes “Jetët e njerëzve me ngjyrë kanë rëndësi”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013343811035156
array(1) { ["section"]=> string(99) "publikohet-video-e-vrasjes-se-17-vjecarit-policia-u-ben-thirrje-qytetareve-te-ruajne-qetesine-26210" }