Pudra e bebes i shkaktoi kancer, gjykata detyron kompaninë e famshme të dëmshpërblejë me 29 mln euro gruan (HISTORIA)

Publikuar tek: bota, më 10:52 15-03-2019 Pudra e bebes i shkaktoi kancer, gjykata detyron kompaninë e famshme të dëmshpërblejë me 29 mln euro gruan (HISTORIA)

Në Kaliforni gjykata ka vendosur që kompania Johnson & Johnson do duhet t’i japë shpërblim 29 milion euro një gruaje që pohon se pudra që ajo i hidhte bebes së saj i shkaktoi kancer.

 

Sipas pohimeve të gruas në gjykatë, pudra e famshme i shkaktoi asaj ‘mesothelioma’, një kancer në mushkëri. Pudra që hynte në trupin e gruas kur ajo e perdorte te bebja e saj është shkaku që i solli këtë kancer.

Tashmë kompania do duhet të paguajë 29 milion euro dhe gijthashtu sipas Abc Neës USA asbesti në produktin e pudrës dyshohet se mund të shkaktojë kancer në gjuhë dhe në stomak. Sipas kompanisë vendimi i gjykatës është i korruptuar sepse produkti ka kaluar të gjitha kontrollet nga shkencëtarë të specializuar.

54268284_566858070488341_850689251602333696_n.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0066928863525391
array(1) { ["section"]=> string(121) "pudra-e-bebes-i-shkaktoi-kancer-gjykata-detyron-kompanine-e-famshme-te-demshperbleje-me-29-mln-euro-gruan-historia-156510" }