Pulaku rezutoi pozitiv në testin B, Federata e Peshëngritjes fshehu përgjigjien

Publikuar tek: sport, më 22:15 04-02-2015 Pulaku rezutoi pozitiv në testin B, Federata e Peshëngritjes fshehu përgjigjien

Peshëngritësi, Hysen Pulaku ka rezultuar pozitiv edhe në testin B anti-doping, por Federata e Peshëngritjes është munduar që të fsheh përgjigjien e analizave.

Në dokumentin e testit B, të siguruar nga Top Channel vihet re qartë se sportisti 22-vjeçar ka rezultuar pozitiv edhe në analizën e dytë.

Sipas dokumentit që mban firmën e doktor Schenzer, klinika e të cilit është e akredituar nga VADA, sportisti shqiptar Hysen Pulaku del se ka përdorur stanozolol, subtancë me të cilën ai u kap edhe para Lojrave Olimpike “Londër 2012”. E njëjta substancë doli edhe në dy testet e nënkampiones Romela Begaj dhe në testin A të kampionit Daniel Godelli.

Ky dokument ka ardhur në adresë të Federatës sonë të Peshëngritjes e cila bën dhe rolin e të paditurit që me datë 14 janar të këtij viti, pra 1 ditë pasi është bërë dhe testi B për sportistin Pulaku.

Por ndonëse kanë kaluar 20 ditë, Federata jonë nuk e ka bërë të ditur lajmin, madje ka tentuar disa herë që ta fsheh atë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027998924255371
array(1) { ["section"]=> string(83) "pulaku-rezutoi-pozitiv-ne-testin-b-federata-e-peshengritjes-fshehu-pergjigjien-2361" }